Janův hrad

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Leží v Kerolském knížectví a je rodovým sídlem Hynka Januse a jeho potomků.

Jelikož se sídlo nachází v hraniční oblasti, bylo dobře opevněno a následně vybaveno i příkopem a hradbami, které v pozdějších časech ztratily svůj význam, a dnes se na jejich místech nalézá hustý les, jež obklopuje z větší části celý zámek.

Původně gotická tvrz vznikla v roce 1237.

V roce 1379 byla tvrz přestavěna na hrad. Půdorysně tvořil čtverec s vnitřním nádvořím, vcházelo se do něj vstupní bránou. Na vnějším nádvoří se nacházely stáje, domky řemeslníků a další užitkové stavby. Celý hrad obklopovaly hradby a příkop, přes který vedl dřevěný most.

Po požáru v roce 1618 byl hrad pomalu přestavován na barokní sídlo. Skládalo se ze tří křídel, čtvrté křídlo, kde se nacházela vstupní brána, shořelo celé. Vnitřní nádvoří se tak mohlo propojit s vnějším. Stáje a další budovy shořely celé a byly znovu postaveny za domem blízko lesa. Příkop byl zasypán zeminou a hradby byly rozebrány a jejich kameny použity na výstavbu jiných budov.

Zámek má gotické sklepy, dvě patra a podkroví. Byl postaven ve stylu raného baroka.

V přízemí se nachází vstupní síň s centrálním schodištěm, jídelna, kuchyň, knihovna, herní místnost (dnes spíše nazýváno jako obývací pokoj), oranžérie, a další komůrky.

V prvním a v druhém patře se nachází panské ložnice, místnosti pro služebnictvo a také několik koupelen, které sem byly vestavěny při poslední rekonstrukci.

Po přestavbě v 19. století bylo sídlo plynofikováno a elektrifikováno. Disponuje tekoucí studenou i teplou vodou a funkčním vytápěním. Je v dobrém stavu a obyvatelné.


Související stránky